Studentská konference Národní kronika

Památník Lidice ve spolupráci s projektem Národní kronika pořádá studentskou konferenci.

Cílem tohoto setkání je poznávání svého národa skrze příběhy. Žáci mají možnost se jako badatelé zasloužit o odhalení osudu československých občanů a historii míst s příběhy spojenou. Jedná se o válečné hrdiny, ale i běžné občany, na jejichž život a život jejich rodin měla válka vliv.

Studentská konference se konala dne 5. 2. 2016 v Lidické galerii.

Prezentující přijeli ze Základní školy Dukelská, České Budějovice, Základní školy UNESCO Uherské Hradiště a Gymnázia Varšavská cesta Žilina. Dopolední část konference shlédli studenti gymnázia v Kladně.

V dopoledním bloku prezentací jsme si poslechli životní příběh Cecílie G., německého děvčátka, které se zcela náhodně před válkou ocitlo na území Československa, příběh Antonína Siegla a jeho německé rodiny v poválečném Československu a příběh Jozefa Dobrovodského, jednoho z představitelů Slovenského národního povstání.

V odpoledním bloku jsme se seznámili s příběhem židovského chlapce Emila Farkaše a jeho rodiny, který napříč všem hrůzám přežil holokaust a příběhem nezlomného Žilinčana Juraje Polláka a jeho rodiny.

Žáci si následně prohlédli muzeum a prošli pietní území s odborným výkladem.

Studentskou konferenci zakončila besedou přeživší lidická dívka Marie Šupíková, která spolu s organizátory předala žákům pamětní listy a publikace.


Těšíme se již na třetí ročník studentské konference dne 3. 3. 2017 opět v Lidicích.

Plakát ke stažení

Přihláška pro jednotlivce

Přihláška pro skupinu