Děkovný koncert Pro Ležáky

Sobotní večer 24. června 2023 patřil historicky prvnímu Děkovnému koncertu Pro Ležáky u příležitosti 81. výročí vyhlazení osady Ležáky.

Koncert se uskutečnil v areálu pietního území Památníku Ležáky. Jeho cílem je uctění památky obětí ležácké tragédie, i z tohoto důvodu se konal večer před oficiálním pietním aktem. 

Hlavním protagonistou večera byla Ústřední hudba Armády České republiky pod vedením kpt. Jaromíra Kalců. Sólovým zpěvem oslnili Dasha a Jan Smigmátor. Moderování se ujali Jana Matějcová a Michal Zelenka, syn zesnulého Václava Zelenky, přeživšího lidického dítěte. Na začátku koncertu převzal z rukou ředitele Památníku Lidice stříbrný odznak Památníku Lidice za dlouholetou spolupráci příslušník ÚH AČR mjr. Josef Kučera.

Součástí Děkovného koncertu Pro Ležáky bylo také čtení jmen zavražděných ležáckých obětí a Světla z oken ležáckých domů.         

Poděkování patří všem partnerům zejména Generálnímu ředitelství HZS za zajištění vizuálního obsahu, který doprovázel celý podvečer. Děkujeme také paní Jarmile Doležalové mladší za poskytnutí fotografií z její knihy Osud jménem Ležáky. Děkujeme Pardubickému kraji za pomoc při zajištění občerstvení. Obci Miřetice děkujeme za skvělou dlouholetou spolupráci. 

Letošního koncertu se zúčastnilo na 700 diváků. Děkujeme všem, kteří s námi přišli zavzpomínat a uctít památku obětí nacistické zvůle.

Autor: Jana Chourová Plachá