Pietní vzpomínky u Larischovy vily a v Trnové, Pardubicích.

Zástupci Památníku Lidice a Ležáky se zúčastnili v pondělí 21. června 2021 pietních vzpomínek u Larischovy vily a v Pardubicích, Trnové.

Den po pietním aktu v Ležákách, v pondělí 21. června 2021 se u pardubické Larischovy vily (Zámečku) uskutečnila vzpomínka na 11 dětských obětí z této osady. Děti zde byly odebrány ležáckým ženám a odeslány do Chelmna, kde byly zavražděny v plynových autech. Po válce se podařilo nalézt pouze sestry Jarmilu a Marii Šťulíkovy.

Ve stejný den tryzny u pardubického Zámečku proběhla i pietní vzpomínka v Lesoparku Jiřího Potůčka-Tolara v Pardubicích, Trnové, tedy v místě, kde byl 2. července 1942 zastřelen rukou českého četníka Jiří Potůček, radista parašutistického výsadku Silver A, který působil na Pardubicku. Tohoto pietního aktu se zúčastnil i významný host Antonín Burdych z Končin u Bohdašína, jehož rodiče byli součástí odbojové skupiny S21B a ve svém domě ukrývali radiotelegrafistu Jiřího Potůčka. Opens external link in new windowhttps://www.pametnaroda.cz/cs/burdych-antonin-20180409-0

Čest jejich památce!

Autor: Tamara Hegerová