Štafeta Kladno-LIDICE-Včelákov-LEŽÁKY 23.-24.6. 2018

Jubilejní 30. ročník připomenutí si tragické minulosti prostřednictvím sportu

Čas je opravdu rychlý a vytrvalý běžec. V letošním roce, u příležitosti 76. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky, bude v Kladně u sochy lidické ženy ( poslední kontakt lidických žen se svými dětmi ) po slavnostním zahájení odstartován již 30. ročník tradiční štafety, kterou zajišťuje tým našich organizátorů.

Start prvního ročníku se uskutečnil v roce 1977, kdy první stuhu na lidickou růži vázala tehdejší předsedkyně Národního výboru v Lidicích, paní Šupíková. První ročníky se běhaly na kulatá výročí po 5-ti letech a od roku 1992 každoročně. Vystřídaly se stovky běžců a později i cyklistů a štafeta propojila i taková místa jako koncentrační tábory Ravensbrück a Sachsenhausen v Německu, Slovenskou Duklu a Banskou Bystricu a tradičně již i vypálenou obec Javoříčko, kde se tragédie odehrála těsně před ukončením války!

Štafeta jako sportovní forma vzpomínky na tragické události našich dějin je hlavně zaměřena na mladou generaci a je skvělé, že některé krátké úseky běží již i žáci atletické přípravky, děti běžců, kteří se účastnili prvních ročníků, ale i staří veteráni nad 70 let!

Záštitu nad letošním jubilejním ročníkem převzal již tradičně prezident naší republiky, SPD Tomio Okamura-místopředseda Poslanecké sněmovny, senátor Jan Veleba, hejtmani jednotlivých krajů, kde štafeta probíhá, primátorka hlavního města Prahy a sportovní legenda Jarmila Kratochvílová.

Propozice štafety Kladno – Ležáky

Autor: Filip Petlička; Jan Rýdlo