Štafeta Lidice - Ležáky 2021

32. ročník štafetového běhu se uskutečnil 19. až 20. června 2021.

Jsme nesmírně rádi, že se letošní štafeta Lidice - Ležáky nakonec uskutečnila. Díky náročné přípravě a skvělé organizaci se více než dvacet běžců z řad žáků, studentů i dospělých opět podílelo na připomenutí odkazu vypálených obcí napříč republikou.

Účastníci se nejprve dopravili autobusem do Lidic, kde měli připravený zajímavý program. Absolvovali zde prohlídku pietního území s výkladem, položili květinový dar na hrob zavražděných lidických mužů, navštívili Lidickou galerii, kde zhlédli stálou sbírku moderního umění, a na závěr proběhla beseda s Mílou Městeckou, která představila svou knihu Evropa v agónii pochodů smrti.

Po lehké večeři v restauraci Lidická galerie vyrazili sportovci do Kladna, kde se konalo slavnostní zahájení štafety, kterému byla přítomna i hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková.

Po startu z Kladna, směřovaly kroky jednotlivých běžců do Lidic, Prahy, Běchovic, Újezdu nad Lesy, Úvaly, Českého Brodu, Kolína, Čáslavi, Žlebů, Ronova nad Doubravou, Třemošnice, Seče, Bojanova, Nasavrk, Miřetic, Včelákova a cílové rovinky, bývalé osady Ležáky. Na každém ze stanovišť byla na štafetový kolík zástupcem dané obce navázána slavnostní stuha a proveden zápis do pamětního listu.

Doběh se podařil na čas, a tak mohli účastníci štafety za doprovodu mistryně světa Jarmily Kratochvílové položit květinový dar ke Knize obětí v rámci pietního aktu k 79. výročí vyhlazení osady Ležáky.

Děkujeme všem, kteří se na akci podíleli, a vážíme si skutečnosti, že tato krásná tradice přetvrává.

Program štafety:

Autor: J. Chourová