Vzpomínkový den k 80. výročí ležácké tragédie

24. června 2022 se uskutečnil vzpomínkový den k 80. výročí heydrichiády na Pardubicku.

24. června 2022 uplynulo 80 let od vypálení osady Ležáky a tragédie, která postihla její obyvatele. Ve spolupráci s Pardubickým krajem jsme si tyto události připomenuli v rámci vzpomínkového dne přímo na území NKP Ležáky.

Po celý den byl připraven doprovodný program pro děti i širokou veřejnost v podobě ukázek Klubů vojenské historie, kde se přítomní dozvěděli, jaké byly dříve používány zbraně, technika, jak probíhal výcvik vojáků i mnoho dalších zajímavých informací.

Na hlavním pódiu vystoupila se svou přednáškou Jarmila Doležalová ml., dcera poslední přeživší pamětnice ležácké tragédie Jarmily Doležalové. Zároveň pro veřejnost připravila dvě dojemné komentované prohlídky.

Hlavní pódium hostilo po obědě také projekci historických minidokumentů Minuta z historie, autorského projektu Památníku Lidice.

Ve 20:00 hod. byl zahájen společenský komponovaný večer s příspěvky historiků (PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D., MBA, Libor Pařízek, Jarmila Doležalová ml.) a pamětníků (Jarmila Doležalová), s hudebním vystoupením Pardubické filharmonie a tanečním vystoupením skupiny Diamonds Nový Bydžov. Po komponovaném programu následovala premiéra dokudramatu Stříbrné requiem režiséra Víta Mazánka.

Po celý den byly prostory muzea zdarma přístupné návštěvníkům. V rámci programu bylo možné zhlédnout i dvě výstavy - Hrdinové v Minigalerii a výstavu Hrdé Ležáky v muzeu.

Více informací naleznete na www.heydrichiada80.cz

 

Autor: Jana Chourová Plachá