Zahájení turistické sezóny v Památníku Ležáky

V pátek 23. 3. proběhlo Zahájení návštěvnické sezony Památníku Ležáky.

V pátek 23. 3., i přes ne úplně přívětivé počasí, proběhlo Zahájení návštěvnické sezony Památníku Ležáky. V 15.00 se před budovou muzea sešlo mnoho lidí, kteří všichni přišli oslavit nadcházející jaro, začátek návštěvnické sezony, otevřít a posvětit ležácké studánky, nebo shlédnout nově otevíranou výstavu "Vše pro vlast", či si poslechnout Václava Žmolíka v Křesle pro hosta.

Pro celkem sychravé počasí se první část programu přesunula oproti plánu do budovy muzea, kde po úvodním slovu ředitelky Památníku Lidice proběhlo druhé křtění knihy Domov můj, svědectví portrétu s fotografiemi přeživších tragédií v Lidicích a Ležákách. 

Největšího prostoru se dostalo vojenskému historikovi, Plk. gšt. PhDr. Eduardu Stehlíkovi, MBA, který představil novou výstavu "Vše pro vlast", která vznikla ve spolupráci Památníku Ležáky, 43. výsadkového praporu Chrudim a Odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, a která je věnována padlým a zemřelým příslušníkům právě chrudimského výsadkového praporu.

Po přednášce Plk. Stehlíka jsme se všichni přesunuli k Minigalerii, kde byla slavnostně přestřižena páska a výstava "Vše pro vlast" byla tak oficiálně zpřístupněna veřejnosti.

Předposlední část programu proběhla u ležácké studánky na pietním území, kde vystoupily děti ze ZŠ Včelákov a ZŠ Miřetice a vojenský kaplan npor. Mgr. Milan Novotný studánku posvětil. Po svém pěveckém vystoupení a po posvěcení ležácké studánky se děti z místních ZŠ ujaly vynesení Morany a tento symbol zimy a smrti poslaly po proudu potoka Ležák daleko pryč...

Poslední částí programu v Památníku Ležáky potom bylo Křeslo pro hosta, kterým tentokrát prováděla ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová a její pozvání přijal publicista Václav Žmolík.