LEŽÁKY-POSELSTVÍ UKRYTÉ V KVĚTECH

6. ročník soutěže v aranžování květin

Památník Lidice a Památník Ležáky v měsíci KVĚTNU, kdy si připomínáme a vzdáváme poctu matkám a mateřství, vyhlašují pro děti z MŠ, žáky ZŠ a víceletých gymnázií dětskou soutěž v aranžování květin pod názvem "LEŽÁKY – POSELSTVÍ UKRYTÉ V KVĚTECH". Den matek je rozšířen a oslavován po celém světě a v roce 1923 se díky Alici Masarykové dostal do povědomí i v ČR.

V roce 2022 vzpomeneme na Antonína a Miladu Burdychovy z Končin u Horního Kostelce, kteří neváhali poskytnout ukrýt radistovi Jiřímu Potůčkovi, přestože to znamenalo riskovat nejen svůj život, ale mít v rukou osud celé rodiny. Za svoji statečnost zaplatili cenu nejvyšší. Antonín a Milada Burdychovi byli oddání dne 27. 10. 1928 ve Rtyni v Podkrkonoší. Nebylo jim souzeno žít a jejich společný život se rozdělil 30. 6. 1942. Proto i zadání soutěže je zaměřeno na vazbu svatební kytice pro manželé Burdychovy. 

Aranžmá ze ZŠ Komenského Skuteč, které bylo vybráno starostou Města Chrudim ing. Františkem Pilným, MBA odměníme 13. června prohlídkou Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, dále zde navštíví památník popraveným za 2. sv. války. Součástí programu bude i prohlídka památníku u školy na Bohdašíně, odkud Jiří Potůček odeslal poslední depeše a na závěr dne i dům manželů Burdychových na Končinách, kde se Jiří Potůček naposledy ukrýval. 

Průvodci: Helena Rezková a Antonín Burdych, poslední žijící syn rodiny Burdychových, kterou gestapo v roce 1942 za ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka popravilo. Antonín Burdych byl událostem osobně přítomen.  

________________________________________________________________________________________

Výsledky soutěže:

I. kategorie - Mateřské školy   

1. místo: MŠ Pokřikov

2. místo: MŠ Slatiňany

3. místo: MŠ Osady Ležáků, Skuteč

čestné uznání: MŠ Miřetice, MŠ MOMO Slatiňany

II. kategorie - Základní školy I. stupeň

1. místo: Active Learning ZŠ Hulín, Romana Jagošová

2. místo: Active Learning ZŠ Hulín, Stela Fuksová

3. místo: ZŠ Miřetice

III. kategorie - Základní školy II. stupeň

1. místo: ZŠ Komenského Skuteč

2. místo: ZŠ Včelákov

3. místo: ZŠ Nasavrky

________________________________________________________________________________________

Statut

Přihláška

Výzva

Plakát