LEŽÁKY-POSELSTVÍ UKRYTÉ V KVĚTECH

6. ročník soutěže v aranžování květin

Památník Lidice a Památník Ležáky v měsíci KVĚTNU, kdy si připomínáme a vzdáváme poctu matkám a mateřství, vyhlašují pro děti z MŠ, žáky ZŠ a víceletých gymnázií dětskou soutěž v aranžování květin pod názvem "LEŽÁKY – POSELSTVÍ UKRYTÉ V KVĚTECH". Den matek je rozšířen a oslavován po celém světě a v roce 1923 se díky Alici Masarykové dostal do povědomí i v ČR.

V roce 2022 vzpomeneme na Antonína a Miladu Burdychovi z Končin u Horního Kostelce, kteří neváhali poskytnout ukrýt radistovi Jiřímu Potůčkovi, přestože to znamenalo riskovat nejen svůj život, ale mít v rukou osud celé rodiny. Za svoji statečnost zaplatili cenu nejvyšší. Antonín a Milada Burdychovi byli oddání dne 27. 10. 1928 ve Rtyni v Podkrkonoší. Nebylo jim souzeno žít a jejich společný život se rozdělil 30. 6. 1942. Proto i zadání soutěže je zaměřeno na vazbu svatební kytice pro manželé Burdychovi. 

Aranžmá, které bude vybráno významným hostem, odměníme prohlídkou Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, dále zde navštíví památník popraveným za 2. sv. války. Součástí programu bude i prohlídka památníku u školy na Bohdašíně, odkud Jiří Potůček odeslal poslední depeše a na závěr dne i dům manželů Burdychových na Končinách, kde se Jiří Potůček naposledy ukrýval. 

Průvodci: Helena Rezková a Antonín Burdych, poslední žijící syn rodiny Burdychových, kterou gestapo v roce 1942 za ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka popravilo. Antonín Burdych byl událostem osobně přítomen.  

__________________________________________________________________________________________

Vyhlášení výsledků soutěže LEŽÁKY-POSELSTVÍ UKRYTÉ V KVĚTECH proběhne dne 20. 5. 2022 od 10:00 hodin v muzeu Památníku Ležáky za účasti Antonína Burdycha ml. a partnera projektu starosty Města Chrudim ing. Františka Pilného, MBA.

________________________________________________________________________________________

Statut

Přihláška

Výzva

Plakát